Vyšetřovatel

30.11.2017 07:30

 Vyšetřovatel, Démoni balkánské války a světská spravedlnost

Autor: Vladimír Dzuro, Vydavatel: Grada Publishing, a.s., Praha 2017, ISBN 978-80-271-0507-6

"Pane Dokmanovići, jmenuji se Vladimír Dzuro, jsem vyšetřovatelem Úřadu prokurátora Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Jste obviněn a Vaše jméno se nachází na zatýkací listině vydané tribunálem. Viníme Vás z vážných porušení Ženevských úmluv, zločinů proti lidskosti, porušení zákonů a zvyklostí války, pro Vaši roli při bití a zabíjení, ke kterému došlo na farmě Ovčara v blízkosti Vukovaru dne 20. listopadu 1991....." 

 Málo se o tom u nás ví... Slavka Dokmanoviće, vůbec prvního válečného zločince od norimberských procesů, zatýkal po 42 letech Vladimír Dzuro, český kriminalista, v té době vyšetřovatel Úřadu prokurátora pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii.  O Dokmanovićově trestním stíhání, sledování, dramatickém zatčení a o následném soudním procesu, ale také o stíhání dalších zločinců pojednává kniha Vladimíra Dzura nazvaná krátce, o to však výstižněji Vyšetřovatel. Podtitul publikace letos vydané akciovou společností Grada Publishing zní Démoni balkánské války a světská spravedlnost. Dzuro, původem kriminalista z Prahy 10 a pak pracovník Národní ústředny Interpolu v Praze, se stal vyšetřovatelem Úřadu prokurátora pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii poté, co podal přihlášku a vyhověl podmínkám kladeným na uchazeče. Záhy se změnil celý jeho život. Byl "přímo u toho", když zaměstnanci tribunálu v součinnosti s ozbrojenými složkami NATO postupně přiváděli před Mezinárodní tribunál v nizozemském Den Haagu válečné zločince - už zmíněného Slavka Dokmanoviće, ale také další muže odpovědné za hrůzné události z časů balkánské války. Kniha Vyšetřovatel čtenáře zaujme a pohltí. Je psána čtivě, poutavě. Těžko se od ní odtrhnout. Dává detailně a zblízka nahlédnout do poměrně nedávné historie, odhaluje hrůzy, které se udály jen pár set kilometrů od nás. Například na prasečí farmě zvané Ovčara. Napínavě líčí průběh operací, které nakonec vedly k prosazení spravedlnosti. Přibližuje i práci Carly del Ponte, hlavní prokurátorky Mezinárodního tribunálu, roli Johna Clinta Williamsona, velvyslance USA pro válečné zločiny, průběh procesů před Mezinárodním tribunálem a další záležitosti, o nichž má náš čtenář jen povrchní povědomí.

Kniha je "vyšperkována" celkem sto pětašedesáti autentickými snímky, jakož i podrobnými mapkami, plánky a dalšími dokumenty. Pro čtenáře, zejména pak pro člověka znalého práce kriminalisty, vyšetřovatele, státního zástupce či soudce, je publikace Vyšetřovatel vynikající volbou. Snad jedinou výtku bych uvedl na závěr. Spíš detail, ale prohřešek proti mateřskému jazyku nedokážu přejít. V knize V. Dzuro používá zásadně ve 3. a 6. pádě podoby Ovčare. Proč? Správně česky je přece Sahaře, Ankaře, Madeiře... tedy i Ovčaře.

Aleš Pivoda, publicista


Zpět

Vyhledávání

© 2015-2018 Všechna práva vyhrazena. Úprava stránek 12.3.2019

Vytvořeno službou Webnode